Ghost writers, або письменники-привиди — саме так називають тих, хто, не показуючи себе, допомагає писати книги на замовлення або пише їх за когось. Зазвичай такі письменницькі послуги надаються анонімно.
Підозрюю, що таку таємничу назву письменники придумали самі, бо аж ніяк не міг творчий осередек назвати себе просто та без створення якого особливого образу.
Був період, коли людей такої професії ще називали "чорними письменниками". Проте якось воно не прижилося, бо, мабуть, звучить це не так добре, як того хотілося авторам, що пишуть назамовлення.
Таємний орден
Інформації про лицарів таємного ордену літературної творчості (ось і я створив таємничий образ) не так щоб багато, і мені хотілося б циклом статей розповісти про те, що у цьому закритому письменницькому світі відбувається. Ghostwriting в Україні навряд чимось відрязняється від того, як це відбувається в інших країнах. Так що можна вважати це універсальною розповіддю про всіх, чи майже всіх письменників, які допомагають писати книги.
Почну із конфіденційності, так як вона є важливою складовою роботи та має бути наявною вже при першому спілкуванні, коли до написання книги ще неймовірно далеко.
Конфіденційність — понад усе
Отже, інформації про письменників-привидів небагато. Анонімне написання книги - це звичайна історія для нашої роботи, а отже про більшість всього цікавого розповідати не можна. .
Не можна не тільки у зв’язку із взятими зобов’язаннями. Цілком зрозуміло, що домовленості в цьому буремному світі порушують всі, а отже, чому б рано чи пізно їх не порушити якомусь письменнику-привиду?
Проте це невигідно в першу чергу такому порушнику. Навіть якщо він якимось дивним способом зможе відстояти своє право на авторство, то що робити із цим далі? Ну, припустімо, він тут і зараз з цього щось отримає. Але жити і заробляти треба не тільки сьогодні, а ще й в інші дні свого довгого та прекрасного життя.
Викривач чи порушник?
І тут постає цілком логічне питання: а що отримує цей письменник-викривач? Це ж не історія з якимось артистом, який навмисно влазить у скандал, щоб пропіарити себе та викликати цікавість до його концертів.
Тут ітиметься про те, як фріланс письменник порушив власні зобов’язання, повідомив це на широкий загал — і всі тепер знають, що із ним точно працювати не можна. Всі чудово розуміють, що порушення конфіденційності ще нікому не додавало авторитету та репутації.
Перемога від цього для такого письменника? Точно ні. Явна втрата можливостей та улюбленої справи.
Довіра — це валюта
Саме тому ghost writers — одні з тих, що дуже відповідально ставляться до конфіденційності, бо це основа власної репутації та можливостей заробітку.
Звісно, це створює проблему іншого характеру, і я постійно відчуваю це на собі. Будь-яка розумна людина хоче бачити результати попереднього співробітництва, а я у відповідь не те що не можу показати раніше написану книгу, а й навіть назвати ім’я її замовника. І це при тому, що таке ім’я може бути настільки гучним, що сумніви щодо співробітництва зникнуть самі собою
Власні книги — не альтернатива, але плюс
Більш-менш така проблема вирішується власними книгами, які без проблем можна дати почитати. Приклади робіт автора можуть дати відповідь на багато питань. І це, до речі, ще одна причина, з якої професійні привиди навряд чи будуть щось десь намагатися взяти не своє.
У кожного письменника, що любить та живе своєю справою, вистачає власної творчості. У мене особисто є така кількість книг, що можна буде відкрити власний магазин авторської літератури. За таких умов хотіти чужого — геть недоречна історія. Досвід професійного письменника має переважати у кількості написаних книг і чиясь одна додаткова точно не повинна щось змінювати.
Але не все так просто
Звісно, наявність власної літератури не вирішує всі проблеми, бо там може не бути тієї тематики, що цікавить потенційного замовника. Навіть при наявності професійної навички по написанню книг у різних жанрах, для себе автор зазвичай пише в єдиному стилі та напрямку.
Чи показую я тоді те, що писав для інших? Точно ні, бо це може обернутися значно більшими втратами, ніж нехай і дуже болісна, але єдина втрата клієнта.
Це та категорія принципів, яких дуже легко дотримуватись. По-перше, вони етичні. По-друге, їх порушення шкодить у тому числі й порушнику. Ось такі вони етичні принципи замовного письма.
Замість епілогу
Тож не хвилюйтеся щодо конфіденційності та звертайтеся до нас. З нами ваша книга залишиться виключно вашою.